MENIU
GRĮŽTI Į TINKLARAŠTĮ

Legendinė šokėja E. Špokaitė toliau populiarina baletą Lietuvoje

2017.03.30, Laisvalaikis


Legendinė baleto šokėja Eglė Špokaitė kartu su ilgamete kolege šokių vadove Kristina Sliesoraitiene plečia savo verslą. Prieš beveik aštuonerius metus pirmąją nevalstybinę baleto mokyklą įkūrusios šokėjos ir toliau stengiasi populiarinti baletą Lietuvoje bei kuria jaukią erdvę jauniesiems būsimiems profesionalams.

Šiuo metu „Eglės Špokaitės baleto mokykla” turi keturis padalinius – du Kaune ir du Vilniuje. Sostinėje baleto vaikai mokosi prestižinėse vietose – Gedimino prospekte įsikūrusioje salėje bei visiškai naujose patalpose „Ogmios mieste”. Pastarojoje erdvėje baleto mokykla įsikūrė visai neseniai. Dvi didelės salės puikiai talpina visus norinčius šokti ir atitinka aukščiausius salių standartus. Tai nauja jauki erdvė, idealiai tinkanti mažiesiems baleto šokėjams.

Vilniuje dirbanti baleto mokyklos vadovė K. Sliesoraitienė pasakojo, kad šiuo metu bendrai visoje dviejuose miestuose įsikūrusioje mokykloje mokosi apie 400 vaikų. „Esame vienintelė privati baleto mokykla, kurioje vaikus mokome pagal programą. Lietuvoje, skirtingai nei kitose pasaulio šalyse, esame mažuma. Tarkime, Amerikoje yra vien privačios baleto mokyklos. Savo mokykloje turime skyrių, kuriame ruošiame tapti profesionaliais šokėjais. Žinoma, užsiimame ir su mėgėjais, kurie mokosi šokti savo malonumui”, – pasakojo vadovė.

Profesionaliai šokti norinčius vaikus baleto mokykla į pirmą klasę priima nuo 6 metų. Mokslai čia trunka iki 16 metų. Po to jaunasis artistas, įgavęs profesionalius baleto pagrindus, gali pilnavertiškai tęsti tolimesnes studijas valstybinėse Lietuvos baleto mokyklose arba prestižinėse užsienio.

„Mūsų mokyklą vaikai renkasi dėl to, kad nenukentėtų kiti mokslai. Dažnai pradėjus lankyti valstybinę baleto mokyklą, dėmesys į kitus mokslus yra žymiai mažesnis. Tai yra normalu, bet labai rizikinga taip anksti uždėti baleto artisto štampą ir parinkti gyvenimo kelią mažam vaikui. Daug kas gali keisti, žmogus turi turėti pasirinkimo laisvę. Išėjęs iš mūsų mokyklos jis ją tikrai turi – gali tapti profesionaliu baleto artistu, nes turi labai stiprius pradmenis, arba gali pasirinkti visai kitą su menais nesusijusią profesiją, nes mokėsi ne meninės krypties mokykl

oje kitų dalykų”, – mintimis dalijosi K. Sliesoraitienė.

Anot šokių mokytojos, svajojantiems tapti baleto artistams, reikėtų žinoti, kad tai didžiulis ir alinantis darbas. „Mano dukra yra 12 metų, ji antroje baleto klasėje ir turi 9 šokio pamokas per savaitę”, – sakė šokių vadovė. „Eglės Špokaitės baleto mokykloje” vyksta klasikinio šokio pamokos, baletinė gimnastika, charakterinis šokis, istorinis šokis bei puantų pamokos.

„Baletu vaikai užsiimti pradeda dėl kelių skirtingų priežasčių. Kartais tai būna dėl sveikatos. Visi kineziterapeutai rekomenduoja gimnastiką arba baletą, todėl, kad tai gerina laikyseną, tiesina stuburą bei kojas. Kiti tėvai supažindina savo vaikus su baletu dėl to, kad nori kokybiško laisvalaikio. Šitame greitų produktų ir kičo amžiuje dažnai norisi tikrų rezultatų, klasikinės muzikos ir grakštumo. Galiausiai yra ir tokių, kurie nenori per anksti vaikui parinkti karjerą, nori, kad jis mokytųsi ne meninės krypties mokykloje, bet ir profesionaliai šoktų baletą”, – dėstė K. Sliesoraitienė.

Kiekvieno vaiko baleto duomenis įvertina mokytojai, bet pagrindus ir potencialą gali pastebėti ir tėvai. „Yra tam tikros kūno proporcijos. Profesionalai vertina kojų, liemens, rankų ir galvos proporcijas. Patys tėveliai taip pat gali įvertinti, ar vaiko kūno sudėjimas yra „baletiškas”. Privalumas yra ilgos kojos, rankos, maža galva ir lankstumas. Stambesnis vaikas taip pat gali turėti labai geras kūno proporcijos, tad jie tikrai gali šokti. Svarbu ir vaiko keltis bei pėda. Jeigu keltis turi stiprų išlenkimą ir pėda turi vadinamąjį „kauburiuką”, tai puikūs baleto duomenys”, – pasakojo „Eglės Špokaitės baleto mokyklos” vadovė.

Baletas yra labai stipri disciplina. Iš vienos pusės tai labai sunkus darbas, bet iš kitos pusės tai tarsi meditacija. „Pavyzdžiui, reikia valandą laiko stovėti atitinkamoje pozicijoje ir nejudėti. Tavo kūnas įsitempęs nuo pat kojų pirštų galų iki viršugalvio. Hiperaktyvų vaiką tai moko dėmesio koncentracijos ir susikaupimo”, – sakė mokytoja.

Pašnekovės nuomone, baletas turėtų labai patikti judriems ir aktyviems vaikams, kurie mėgsta fizinį krūvį. Šis šokis moko drausmės, užgrūdina charakterį.

7 žmonėms patinka
Komentarai:

#ogmiosmiestas