Meniu
GRĮŽTI Į TINKLARAŠTĮ

Alyvuogių aliejus – kaip nepasiklysti jo gausoje?

2019-07-18 , Maistas


Alyvuogių aliejus – nepamainomas kiekvienų namų šeimininkės ar netgi kulinarijos šefo gaminamų patiekalų ingredientas. Šis jiems suteikia su niekuo nesupainiojamą skonį ir kvapą bei idealiai tinka padažams, salotoms, įvairiems marinatams. Tačiau didėjant alyvuogių aliejaus paklausai, didėja ir jo pasiūla, tad prekybos centre išsirinkti kokybišką ir vertingą produktą gali tapti itin sudėtinga dėl keliolikos panašios išvaizdos buteliukų, sustatytų greta. Rodos, kuo gi jie skiriasi. Visgi, skirtumai gali būti kardinalūs, o apie tai, kur ieškoti geriausio, kalbėjomės su Ogmios mieste įsikūrusio prekybos centro „Assorti LT“ marketingo vadove Migle Černikovaite. 

 

Populiariausias ir naudingiausias aliejų tarpe


Pasak M. Černikovaitės, aukščiausios kokybės, ypač tyras alyvuogių aliejus tikrai yra pats populiariausias pirkėjų tarpe. Ir ne veltui. Alyvuogių aliejus yra turtingas vitaminais A, D, K ir E, turi didelį kiekį riebalų rūgščių, iš kurių net 75 proc. yra gerosios mononesočiosios riebalų rūgštys, ir gelbsti nuo sutrikusios žarnyno veiklos, kepenų ar tulžies ligų. Be abejo, nederėtų pamiršti, jog šis aliejus yra nepakeičiamas ir puoselėjant grožį – švelniai sušildydamas kūną ir suaktyvindamas kraujotaką, jis daro įtaką riebalų liaukų veiklai bei reguliuoja odos drėkinimą.

 

Svarbu nepasiklysti tarp rūšių


Pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus (virgin olive oil) yra išgautas iš alyvuogių, naudojant tik mechanines arba kitas fizines priemones, nekeičiant aliejaus prigimties. Tačiau jis skyla į dar 9 rūšis, tokias kaip  aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus (extra virgin olive oil), pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus (virgin olive oil), rafinuotas alyvuogių aliejus (refined olive oil) ir kt.  Tad renkantis itin svarbu atkreipti į jas dėmesį ir žinoti, kuo kiekvieną šių rūšių pasižymi. 


Pavyzdžiui, ypač gryno alyvuogių aliejaus nerekomenduojama kepti, nes jis praras maistinę vertę ir skonio savybes. Tokiame aliejuje yra be galo daug natūralių priemaišų, kurios itin naudingos organizmui, tačiau yra visiškai neatsparios karščiui ir ima degti gana žemoje temperatūroje, taip ne tik sujaukdamos normalią ląstelių veiklą, bet ir sudarydamos sąlygas vėžiui bei kitoms ligoms atsirasti. Šį aliejų geriausia naudoti salotoms ar padažams gaminti. Tuo tarpu kepimui labiau tiks rafinuotas ar maišytas alyvuogių išspaudų aliejus.  

 

Vienas įspūdingiausių – „Carletti“ 


Pasak M. Černikovaitės, renkantis aliejaus gamintojus, pirmumas visuomet teikiamas šeimos verslui – šiuo pagrindu sukurtos įmonės siekia užtikrinti savo gaminamų produktų kokybę, o ne kiekybę. Viena jų –  Carletti šeima ir vienas iš labiausiai vertų dėmesio, to paties vardo alyvuogių aliejus. „Šis, nuo 1620 m. gaminamas aliejus, spaudžiamas iš rankomis surinktų alyvuogių, naudojant tradicinį aliejaus spaudimo metodą: alyvuogės malamos Sardinijos granito girnomis ir spaudžiamos hidrauliniais presais“, – pasakoja pašnekovė ir priduria, jog parduotuvės asortimente galima rasti ir purškiamo alyvuogių aliejaus bei alyvuogių užtepėlių. Pirmojo šalto spaudimo ypač grynas alyvuogių aliejus gaminamas iš kartos į kartą perduodamu senoviniu būdu, atrenkant geriausias alyvuoges, taip užtikrinant aliejaus autentiškumą ir primenant pamirštus skonius ir kvapus. 

 

Kaip alyvuogių aliejus atkeliauja ant mūsų stalo?


Alyvuogių derliaus, besitęsiančio nuo spalio vidurio iki gruodžio mėnesio pabaigos, metu alyvuogės, iš kurių gaminamas aliejus, yra renkamos rankomis. Renkami tik tinkamai prinokę geriausi vaisiai. Šis alyvuogių rinkimo metodas yra brangus, bet būtinas, siekiant gauti kvapnų aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų. Kiek vėliau uogos sandėliuojamos vėdinamose plastikinėse dėžėse, atokiai nuo šilumos šaltinių ir perdirbamos per 24 valandas nuo surinkimo.

 
Alyvuogių aliejaus ekstrakcija vykdoma dviejų Sardinijos granito girnų pagalba, spaudžiant gautą alyvuogių masę hidrauliniais presais ir galiausiai separuojant (atskiriant vandenį nuo aliejaus). Šio proceso rezultatas -  pirmojo  šaltojo spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus ("First cold pressing" extra virgin olive oil), kadangi spaudžiamo aliejaus temperatūra neviršija aplinkos temperatūros.


Susmulkinus alyvuoges girnomis, gauta alyvuogių masė paskleidžiama ant apskritų diafragmų vadinamų "presavimo kilimėliais". Diafragmos patalpinamos viena virš kitos į didelį stulpą, kuris yra presuojamas presais. Tuomet gautas augalinis vanduo ir alyvuogių aliejus atskiriami. Aliejus papildomai nėra filtruojamas, tik paliekamas, kad natūraliai nusistovėtų nuosėdos ir tuomet nupilamas.


Alyvuogių aliejaus kiekis kiekvienais metais gali ženkliai skirtis – išspaudžiama nuo maždaug 8-9 kg iki 20-22kg aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus iš 100 kg. surinktų alyvuogių. Skirtumai atsiranda dėl kelių veiksnių daromos įtakos: saulės poveikio alyvmedžiams, vandens prieinamumo vegetacijos metu ir surinkimo laiko.


 

Komentarai:

#ogmiosmiestas