Meniu
GRĮŽTI Į TINKLARAŠTĮ

Auginame ant palangės: ką, kur ir kaip

2017-05-16 , Maistas


Atėjus pavasariui ir šiltiems orams jau nusimetėme didelį sluoksnį drabužių ir norom nenorom pradėjome labiau atkreipti dėmesį į tai, ką dedame į burną. Anot specialistų, sveiki produktai ir žalumynai – geros savijautos ir išvaizdos pagrindas. Tokių itin naudingų ir reikalingų maistinių augalų galime užsiauginti patys – tereikia palangės.

 

Iš pradžių reikėtų įvykiams užbėgti už akių – kambaryje auginti sodo daržovių nerekomenduojama ir nepatariama. Anot „Žaliasis centras” parduotuvių tinklo sėklų skyriaus vadovės Liucijos Kunigiškytės, namie auginti reikia visai kitokius augalėlius, mat dažnam jų netinka įprasto žmogaus gyvenimo sąlygos. „Namus palikime žmonėms, o daržovėms lauką. Net jeigu iš pradžių atrodo, kad augimo procesas vyksta tinkamai, dažniausiai vėliau tenka nusivilti”, – pasakojo specialistė bei „Ogmios mieste” įsikūrusios parduotuvės „Žaliasis centras” atstovė.

 

Reikėtų pabrėžti, kad daiginti daržovių daigus namie galima, bet auginti visą laiką – nepatartina. Augalui namie trūks drėgmės bei natūralios šviesos. „Rekomenduočiau daigintas daržovės į lauką, balkoną ar terasą perkelti gegužę ar birželį, kuomet oro temperatūra jau yra tinkama”, – sakė ekspertė.

 

Norintiems auginti namuose rekomenduojama rinktis mikrožalumynus. Tai maži 7-10 cm aukščio valgomieji augalai, kuriuos galima sėkmingai auginti namų sąlygomis visus metus. Priklausomai nuo rūšies šie augalai užauga per 7-14 d.

 

Pasak pašnekovės, mikrožalumynų yra pačių įvairiausių: „Siūlome net 10 skirtingų sėklų rūšių: saulėgrąžų, pipirinių, žirnių, burokėlių lapelių ir pan. Šiuos augalėlius lengva užauginti, tad džiaugsmo bus net ir nepatyrusiems sodininkams, neturintiems jokios papildomos įrangos”.

 

Iš minėtų augalų, lengviausia rūpintis puikiai žinoma Velykų stalo puošmena, pipirine. Šis augalėlis užauga per 3-5 d. Šiuo metu patys populiariausi mikrožalumynai yra saulėgrąžos. Taip pat itin vertingi ir daiginti porai, kuriuos dažnas naudoja vietoj svogūnų.

 

„Jeigu norite užauginti lapelių, geriausia rinktis substratą ar kompostą. Taip pat sėklas daiginti galima ir net ant sušlapintos popierinės servetėlės ar vatos. Tiesa, auginant žalumynus žemėje, yra lengviau kontroliuoti jos drėgmę”, – patarė L. Kunigiškytė.

 

Sausa servetėlė ar vata įprastoje kambario temperatūroje labai greitai išdžiūsta – vos per 3-4 valandas. Jeigu nėra galimybės nuolat rūpintis augalais, geriau rinktis žemę, kuri žymiai ilgiau išsaugoja drėgmę ir augalą geriau aprūpina vandeniu.

 

Vis dėlto, ne visi linkę tikėti tokia praktika. Tarkime, japonai jokių žalumynų neaugina žemėje, mat jiems tai nesuderinama su maistu. Pašnekovės teigimu, jie investuoja itin daug pinigų siekdami sukurti efektyvią medžiagą ar būdą, galintį visiškai pakeisti žemę auginant daržoves, žalumynus ar vaisius. Japonams žemė asocijuojasi su nešvara ir purvu. Šios šalies kultūriniai įsitikinimai dažnam europiečiui sodininkui gali pasirodyti labai keisti.

 

Kitas būdas auginti žalumynus ant palangės – mažas šiltnamis. „Neseniai viešėjau parodoje Švedijoje, kurioje buvo demonstruojami įvairūs šiltnamėliai. Jie stebino savo technologijomis – specialiu įrengtu apšvietimu, laistymu. Žinoma, tokie įrenginiai kainuoja tikrai nemažai”, – teigė specialistė.

 

Reikėtų atsiminti, kad net ir šiltnamiai yra skirti prieskoninėms žolelėms arba daigams, kuriuos vėliau reikia perkelti į kitą auginimo vietą.

Komentarai:

#ogmiosmiestas