Meniu
GRĮŽTI Į TINKLARAŠTĮ

Mažylių teatro įkūrėja A. Paukštytė: teatras visomis prasmėmis ugdo vaiką

2018-02-12 , Šeima


Susilaukus vaikučio dažnai kyla klausimas, kur ir ką galėčiau kartu su mažuoju nuveikti. „Ogmios mieste“ neseniai duris atvėrė visiškai nauja kultūrinė erdvė, kurioje komfortiškai gali jaustis ir patys mažiausieji – tai teatras vaikams „Pradžia“. Anot mažylių teatro įkūrėjos Aušros Paukštytės, ši erdvė yra ne tik pritaikyta pačių mažiausių raidos vystymuisi, bet ir veikia kaip bendruomenė visai šeimai. Plačiau apie veiklą bei idėją kalbamės su pačia A. Paukštyte.

Kaip kilo mintis įkurti naują kultūrinę erdvę?

Ši mintis man galvoje virė jau tikrai seniai. Prieš kelis metus, susilaukusi savo dukros, pradėjau tinklaraštį „Mamystė”, vėliau tai peraugo į to paties pavadinimo knygą bei visą mamų ir tėvų bendruomenę. Besikalbėdama su savo sekėjais mačiau, kad jie visi patiria panašius jausmus kaip ir aš – su pačiais mažiausiais išeiti „pasikultūrinti” nėra kur. Kultūros renginiai dažniausiai pritaikyti vyresniems vaikams, nuo trejų metų, todėl gimė mintis sukurti erdvę, kuri būtų skirta patiems mažiausiems.

Pradėjau galvoti apie teatrą, kuris mano gyvenime nebuvo naujiena. Teatre dirbau ir Londone, ir Vilniuje prieš dukros gimimą. Natūraliai gimė pirmosios mintys apie teatrą, į kurį tėvai galėtų atsivesti savo mažuosius ir jaustis komfortiškai.

Galbūt turėjote kokią karčią asmeninę patirtį kultūriniuose renginiuose su mažyliais?

Konkretaus įvykio neturiu, bet turiu pripažinti, kad pirmuosius metus su dukra kartais nejaukiai jausdavausi įvairiose viešose vietose. Vis galvodavau, kad trukdau aplinkiniams. Neduok dieve, ji pradės verkti... Dabar, kai praėjo tiek laiko, suprantu, kad tai labiau asmeninių savybių, nepasitikėjimo nulemta, bet tuo pačiu žinau, kad daugelis mamų pirmaisiais metais jaučiasi nedrąsiai. Todėl ir norėjosi vietos, kur visi susirinkę būtų šiltai priimti, vaikams erdvė saugi, jie kažką smagaus pamatytų, o tėvai galėtų šiek tiek atsipalaiduoti.

Kas yra mažylių teatras?

Mažylių teatras (angl. baby theater) orientuotas į vaikus iki 5-erių metų. Norėjome sukurti profesionalesnį požiūrį į kultūrą tokio amžiaus vaikams. Dažnas galvoja, kad vaikas nieko nesupranta ir prisiuvus kojines prie kepurės vaidinti zuikį yra puiku. Aš šiuo klausimu laikausi visai kitos nuomonės. Tikiu, kad teatras gali daryti itin teigiamą įtaką vaiko raidai ir visam vystymuisi.

Negana to, yra didžiulis skirtumas, kaip bendrauti su 1-erių metų vaikučiu ir kaip su 5-erių. Deja, daugelyje darželių kultūrinė programa skirtingo amžiaus vaikams kone sutampa. To mūsų teatre nėra. Mes stengiamės skirstyti renginius pagal vaikų amžių. Nes juk mažajam iki 1-erių gali būti labai įdomu žiūrėti į šokinėjantį kamuoliuką, o 4-mečio dėmesį prikausto kokybiškas smagus vaidinimas su aiškiu siužetu.

O apskritai, kokią naudą teatro pramogos, būreliai teikia vaikų raidai?

Šiuo klausimu tikriausiai galima net kelias knygas prirašyti. Kita vertus, kai manęs klausia, ar reikia teatro vaikams, aš atsakau, kad ne (juokiasi). Vaikas ir be teatro gali užaugti sveikas ir protingas. Bet teatras yra smagus ir naudingas. Teatras stimuliuoja vaiko smegenis, kiekviena nauja patirtis, tikrąja ta žodžio prasme, kuria jų architektūrą, lavina vaizduotę, išmoko ir įkvepia. Tokia pramoga vaiką veikia visai kitaip nei namai, buitis. Teatras yra alternatyvi erdvė, kurioje vaikas gauna daug naujos informacijos, mokosi būti tarp žmonių, bendrauti, elgtis viešumoje.

Negana to, manau, reikėtų nenuvertinti ir to aspekto, kad itin svarbu šeimai leisti laiką kartu. Kalbu ne apie vaikų žaidimų kambarius, kur dažnai atžalas paliekame ir einame pasivaikščioti po parduotuves. Teatre būname kartu bei patirčių semiamės kartu.

Su kokiais iššūkiais susiduria kūrybinė grupė, kurdama pasirodymus patiems mažiausiems?

Svarbiausia suvokti, kuo skiriasi vaikai pagal amžių. Taigi kūrybinei grupei reikia specifinių žinių, neužtenka būti aktoriumi ar režisieriumi – reikia suprasti vaikų raidą. Labai džiaugiuosi galiausiai suradusi tvirtą komandą, kuri nori kurti mažiausiems ir tikiuosi, kad mūsų bendruomenė ir toliau tik stiprės.

Ačiū Jums už pokalbį!

Komentarai: