Meniu
GRĮŽTI Į TINKLARAŠTĮ

Gruziniškas patiekalas, pakerėjęs lietuvius: būtina paragauti kiekvienam

2018-06-18 , Maistas


Dažnas lietuvis jau spėjo pamėgti įvairių užsienio šalių virtuvę. Ne išimtis ir gruzinų patiekalai, kurie mūsų tautiečius vis stipriau žavi. Šį kartą su specialistais kalbamės apie vieną geriausiai žinomų tradicinių Gruzijos valgių – chinkalius.

 

Atsiradimo legendos

Vos prieš porą mėnesių Ogmios mieste” duris pravėrusio tradicinių gruziniškų valgių restorano Chinkalnia” vyriausiasis šefas Tsurtsmiia Koba sako, kad Gruzijos neįmanoma įsivaizduoti be chinkalių. Tai yra vienas pagrindinių gruziniškų patiekalų, kurių būtina paragauti kiekvienam. Trumpai tariant, chinkaliai yra dideli koldūnai, užpildyti sultiniu bei kokiu nors įdaru. Nors šis patiekalas tradiciškai yra pagrindinis, bet šiuo metu daugelis jį valgo ir kaip užkandį”, – pasakojo specialistas.

Chinkaliai buvo pradėti gaminti Kaukazo kalnuose ir greitai išplito visoje Gruzijoje. Apie šio patiekalo atsiradimo istoriją sklando labai daug legendų. Sakoma, kad moterys chinkalius ruošdavo kareiviams, kad šie sustiprėtų ir atsigautų. Mylimosios į chinkalius dėdavo česnako, o šis veikia kaip gera apsauga nuo ligų.

Kiti šį patiekalą sieja su dviem broliais, gyvenusiais Gruzijoje. Vienam iš brolių sunkiai susirgus, kitas ieškojo įvairių būdų kaip sergantįjį išgydyti. Pagaminęs chinkalių, sveikasis brolis jų davė sergančiajam ir įvyko stebuklas. Itin skanus ir šildantis chinkalių sultinys brolį išgydė.

 

Chinkalių tešla

Anot kulinaro, chinkalių tešla slypi paprastume – ji tik iš vandens, miltų ir druskos. Nors kai kurios namų šeimininkės tešlą skanina kiaušiniais bei aliejumi, daugelis tradicinės gruzinų virtuvės šalininkų pasisako prieš papildomus ingredientus. Iš dalies tam pritariu, nes juk kiaušiniai tradicinę chinkalių telšą paverčia makaronų tešla”, – sakė T. Koba.

Išminkius tešlą, ji turi kažkiek pastovėti, po to būtina iškočioti, kad ji taptų tvirta. Tešla iš pažiūros turėtų priminti lietuviams įprastų koldūnų tešlą – ji neturėtų būti nei labai plona, nei labai stora.

 

Įdarų įvairovė

Restorane, kuriame T. Koba dirba, gaminami trijų skirtingų rūšių tradiciniai chinkaliai – su mėsa, su sūriu bei su mėsa ir žalumynais. Tiesa, kai kuriuose Gruzijos regionuose dar populiaru chinkalius įdaryti su grybais bei su bulvėmis.

Kaukazo kalnuose dažniausiai chinkalių įdarui naudojama aviena, tuo tarpu kitose šalies vietovėse, kaip ir Chinkalnia” restorane, renkamasi jautieną. Chinkaliai nuo koldūnų skiriasi tuo, kad jų įdaras yra su sultiniu. Į kapotą arba maltą mėsą įdedama česnako, prieskonių, tuomet būtina mėsą palikti bent 20 minučių, kad ji pasimarinuotų. Tada į įdarą dar galima įpilti šiek tiek vandens. Įdarą galima ir pakepti prieš dedant į chinkalius, ir išvirti jau suformavus”, – kalbėjo virtuvės šefas.

Tradiciškai gruziniški chinkaliai yra verdami, bet, pasak specialisto, kai jie atšąla, galima ir apkepti. Anot T. Koba, apkepti chinkaliai priskiriami tam pačiam principui, kaip ir vadinamieji vakarykščiai cepelinai. Apskritai, svarbu chinkalių nepervirti – užteks vos 5-10 minučių.

 

Ypatumai ir įdomybės

Viena svarbiausių chinkalių ypatybių – tešlos klostės. Sakoma, kad kuo daugiau kūgio formos chinkalio viršus turi tešlos klosčių, tuo profesionalesnis šefas jį ruošė. Pasak Chinkalnia” restorano šefo, tai reikalauja rankų miklumo ir nemenko įdirbio: Pas mus kiekvienas chinkalis turi 18 klosčių. Toks skaičius klosčių yra privalomas. Gruzinai tiki, kad chinkalis turintis net 36 klostes, gali būti laikomas meno kūriniui”.

Ne ką mažiau svarbu ir speciali chinkalių valgymo technika. Jokiu būdu negalima šio patiekalo valgyti su peiliu ir šakute. Tai didžiausia klaida, mat lėkštėje nepaliestas lieka pagrindinis patiekalo ingredientas – sultinys. Taip pat šiukštu negalima chinkalių gardinti padažais.

Pirmiausia chinkalį už uodegėlės su klostėmis reikia paimti į rankas ir visą įdarą paversti į šoną. Pragandus chinkalį, reikia išgerti įdaro sultinį. Tešlos uodegelių gruzinai nevalgo.

Komentarai: