Meniu
GRĮŽTI Į TINKLARAŠTĮ

Užklasinė veikla vaikams: ką rinktis, kad būtų naudinga ir įdomu

2018-10-03 , Šeima


Prasidėję nauji mokslo metai reiškia naujus tikslus ir iššūkius. Tėveliams, ieškantiems savo vaikams įdomios ir intelektualios užklasinės veiklos, specialistai rekomenduoja derinti edukacinius užsiėmimus ir vaiko vaizduotės lavinimą. Taip vaikas nesijaus pavargęs, bus kūrybiškas bei lengviau koncentruos dėmesį. Plačiau apie konkrečius užsiėmimus, jų principus bei naudą kalbamės su neformalaus ugdymo ekspertais.

 

Matematika ir vaizduotės skatinimas

Viena itin įdomių užklasinės veiklos užsiėmimų yra skaičiavimas mintinai. Nors Ogmios mieste” įsikūrusios Mentalinės aritmetikos akademijos” tikslas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti skirtas vaiko pasiekimams matematikos pamokoje, taip toli gražu nėra. Anot akademijos įkūrėjo Audriaus Bružo -Vilko, mentalinė aritmetika yra speciali metodika, padedanti vystyti įvairius vaiko gebėjimus.

Metodikos esminis principas yra skaičiavimas mintinai – įsisavinęs šios programos mokymus vaikas geba mintyse išspręsti bet kokias aritmetines užduotis vos per keletą sekundžių. Šiais principais mes stengiamės suaktyvinti ir dešinįjį smegenų pusrutulį, kuris yra atsakingas už vaizduotę. Paprasčiau kalbant, skaičių paverčiame vaizdiniu ir tada vaizdinį vėl paverčiame skaičių. Taip vyksta kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių harmonizavimas”, pasakojo specialistas.

Pamokos struktūra susideda iš apšilimo – vaikai skirtingais pirštukais stumdo specialaus prietaiso abakuso sagutes. Po to prisimenama, ko buvo mokytasi praėjusį užsiėmimą ir mokomasi naujos temos. Negana to, užsiėmimo metu visuomet įtraukiama ir kitų užduočių, kurios lavina vaizduotę apskritai. Tarkime, piešiama, sprendžiama kryžiažodžius, žaidžiama žaidimus. Galiausiai, pamokos pabaigoje, visuomet skaičiuojama mintinai.

Mentalinės aritmetikos mokytis geriausia 4-16 metų vaikams. Šiuo metu užsiėmimai vyksta trimis grupėmis – ikimokyklinukų grupė, pradinukų ir vyresnėlių grupė, kurioje daugiausia 5-6 klasės mokinių. Užsiėmimai vyksta 2 kartus per savaitę.

 

Realūs pasiekimai

Patys pirmi vaiko pasiekimai užsiimant mentaline aritmetika yra ryškiai pastebimi po trijų, keturių mėnesių. Mes tėveliams stengiamės paaiškinti, kad greitas skaičiavimas mintinai nėra šio užsiėmimo pagrindinis tikslas. Greitas skaičiavimas mintinai yra tik kaip priemonė bei, galima sakyti, greito rezultato matas”, kalbėjo A. Bružas-Vilkas.

Anot pašnekovo, kiekvienam vaikui tikroji užsiėmimų nauda pasireiškia skirtingai: Pavyzdžiui, vieni užsiėmimus lankantys vaikai po kurio laiko pradeda rašyti ir su kaire, ir su dešine ranka vienodai gerai. Kitiems mokymai padeda mokantis kalbų, eilėraščių. Taip pat dažnam vaikui pagerėja tartis – buvo keletas atvejų, kuomet vaikai negebėjo ištarti tam tikrų raidžių, o palankius mūsų užsiėmimų šios problemos dingo”.

Apskritai gerėja dėmesio koncentracija, susikaupimas ir įsiklausymas, tobulėja vaizduotė ir gebėjimas vizualizuotis, vystomas kūrybinis mąstymas ir stiprėja pasitikėjimas savimi.

 

Gamtos mokslai ir atradimai

Panašios nuomonės laikosi ir Ogmios mieste” įsikūrusios Mėgintuvėlis LT” vadovė dr. Renata Česūnienė. Anot jos, norint pažadinti pažinimo džiaugsmą, būtina įjungti ir vaiko vaizduotę bei mokslą derinti su žaidimu.

Mūsų tikslas – supažindinti ir sudominti vaikus su gamtos mokslais. Mėgintuvėlis yra pats paprasčiausias cheminis indas, todėl jis stengiasi susidraugauti su vaikais ir jų tėveliais. Jis populiarina chemijos, fizikos ir kitus gamtos mokslus. Jo tikslas padaryti mokslą patrauklų ir įdomų”, – mintimis dalijosi specialistė.

Ekspertė džiaugiasi, kad šį rudenį „Mėgintuvėlis LT“ komanda siūlo išbandyti pagrindinę naujieną – „Mėgintuvėlio būrelį“: Šie užsiėmimai paremti tais pačiais principais. Būrelio formulė yra tokia: PŽ=AK+STEM, kur PŽ yra pažinimo džiaugsmas, AK – anglų kalba, o STEM – gamtos mokslai, technologijos, inžinerija bei matematika. Taigi įvairios disciplinos yra derinamos siekiant užtikrinti, kad vaikui būtų ir įdomu, ir naudinga”.

Mokymas vyksta misijų, užduočių, problemų sprendimo formate. Vykdomos veiklos apipinamos anglų kalbos mokymu, siekiant, kad vaikai ne tik pažintų mokslą, bet ir lavintų anglų kalbą. Dr. R. Česūnienės nuomone, vaikai mokosi žaisdami, todėl jie priima tai kaip pramogą ir mokslas asocijuojasi kaip smagus, įdomus užsiėmimas. „Mėgintuvėlio būrelis“ skirtas 6-8 metų smalsiems vaikams. 

Anot specialistų, renkantis užklasinę veiklą itin svarbu atsižvelgti ne tik į jos naudą, bet ir priemones. Neformalus ugdymas vaikui neturėtų kelti neigiamų emocijų, būti neįdomus ar varginantis, mat tokiu atveju gerų rezultatų pasiekti bus kone neįmanoma.

Komentarai: